MONTHLY WINNERS - DECEMBER 2020

Best Feature Film/Best Director Feature Film/Best Drama/Best Cinematography/Best Original Screenplay
ADAM (Croatia, MARIO ŠULINA)

2nd Best Feature Film
VENEER (USA, Maximillian Aguiar)

Honorable Mention: Feature Film
Laura's Hereafter (Italy, Costantino Maiani)

Best Feature Documentary
ROYALS AT WAR (France, Maud Guillaumin)

2nd Best Feature Documentary
CODENAME ASHCAN (Luxembourg, Willy Perelsztejn) 

Honorable Mention: Feature Documentary
Push-pull (Croatia,Neven Hitrec)

Best Short Film
The Two of Us (Germany, Christian Hoffmann)

2nd Best Short Film/Best Actress Short Film/Best Director Short Film
COERCION (USA, Director: Christian Elliott /Actress: Evelin Kostova)

Best Short Documentary
Erraiak (Bowels). The echo of the ancestors (Spain, Ekain Martinez de Lizarduy Stürtze) 

2nd Best Short Documentary
Techo - Por Un Mundo Mejor (Chile, Flilipe Correia Dos Santos) 

Honorable Mention: Short Film
Rainbow (Montenegro, Aleksandar Vujović)

Best Super Short Film
The Lost Piano (Moldova, Vlas Igor) 

2nd Best Super Short Film
The Dress (Spain, Tomás Rojo)

Honorable Mention: Super Short Film
E C C H Y M O S E S (France, THIERRY NGUYEN)


Best Film Poster/Best Student Film
A New Dawn (USA, Josh Riemer)

Honorable Mention: Director Feature Film
S A L T A (Panama, Jose Macias) 

Best Director Super Short Film
The Funeral (Portugal, Sara Eustáquio) 

Honorable Mention: Super Short Film
Palindromo (United Kingdom, Paolo Amadini)

Best First-Time Director (Short)/Best Sound Design
Very Merry Christmas Jerry (Brazil, Director: Diego Rezende, Sound: Cesinha Mattos)

Best First-Time Director (Feature)
SOME DAY (India, VETRI DURAISAMY) 

Best Director Student Film
The Long Journey (China, Ying Zhang) 

Best Director Music Video/Best Music Video
Memories (Malta, Jeremy Vella)

Honorable Mention: Director Music Video/Honorable Mention: Music Video
Love´s worst nightmare (ft. Liz Kretschmer) (Luxembourg, Philippe Funk)

Best Comedy
The Night Express (Ukraine, Maryna Artemenko, Oksana Artemenko) 

Best Animation Film
Elsewhere (Germany, Sylwia Kubus) 

Best Experimental
Auricular Confession (USA, Martin Del Carpio) 

Best Indie Short Film
ZUGZWANG (Iran, Alireza Mohammadi)

Honorable Mention: Indie Short Film/Best Actor Short Film/Honorable Mention: Short Film
With arms wide open (Romania, Dir: George Paraschiv/Actor: Alexandru Chindris)

Best Web/TV Series
Incompleteness (USA, David Ash) 

Best Horror
Cruel Tale, Friday kills (France, Guéguen Hugues)

Best Thriller
Broken Window Theory (Canada, Cristian Trujillo García)

Best Sci-fi/Best LGBT Film/Best Editing
AND-1139 (USA, Parker Alexander Meyers)

Honorable Mention: Sci-fi
LOS (USA, Martin Del Carpio)

Best Fantasy
Rose of Blood (France, Klaudia LANKA) 

Best Mobile Phone Film
Macbeth (Russia, Sergei Tsimbalenko)

Honorable Mention: Mobile Phone Film
Isolated (USA, Jared Jacobsen)

Best Inspirational
Spirits (Hungary, Gergely Tápai)

Best Trailer
My Favorite Things (Italy, Daniele Tullio) 

Best Czech Short Film
Plan F (Czech Republic, Igor Sobolev)

Best First-Time Director (Short)/Best Sound Design
Very Merry Christmas Jerry (Brazil, Cesinha Mattos)

Best Production
She Is Mine (USA, Sena Tunali)

Best Short Scipt
Perimeter (USA, Simon King)

2nd Best Short Script
ZEDA THE HUNTER (Romania, Alexandru Ranta Gheorghe)

Honorable Mention: Short Script
Parallel Path (USA, Bobby Emprechtinger)

Best Feature Script
Face Painters (USA, Giovanni Sanseviero)

2nd Best Feature Script
Loonatoona (Australia, Shockadelic)

Honorable Mention: Feature Script
The Celestial Highway (USA, Kevin J. Howard)

Best Drama Screenplay
The 5th Monday in August (USA, Kevin Jordan)