MONTHLY WINNERS - MAY 2020

Best Feature Film
Fighter's Heart
Poland
Kacper Anuszewski

2nd Best Feature Film
Never forever
Italy
Fabio Massa

Best Feature Documentary
The Dalai Lama: Scientist
USA
The Dalai Lama: Scientist

2nd Best Feature Documentary
WHITE WOLVES – GHOSTS OF THE ARCTIC
Germany
Oliver Goetzl

3rd Best Feature Documentary
THE GIANT DEEP REDS
Malta
MAURICE MICALLEF

Honorable Mention: Feature Documentary
Talk For Life: English as an Additional Language
Australia
Amel Tresnjic

Best Short Film
The animal that therefore I am
Netherlands
Bea de Visser

2nd Best Short Film
Plastic Throat
Italy
Antonio Porcaro

3rd Best Short Film
Morituri
France
Léo Lebesgue

Honorable Mention: Short Film
Vanilla
France
Géraldine Alluaume

Honorable Mention: Short Film
THE SUIT
Italy
Maurizio Ravallese

Best Short Documentary
Tuva youngster - Yong Deng
China
Zhang Xiquan

2nd Best Short Documentary
Music Lives Here
Russia
Polina Stepanova

3rd Best Short Documentary
Take A Trip
United Kingdom
Christos Karakasis

Honorable Mention: Short Documentary
Harmony – A Zero Waste Film
Stanislava Oben
Canada

Best Super Short Film
Inner-critic
USA
Tara Tusher

2nd Best Super Short Film
One breath
Germany
Klaus Heinzler

3rd Best Super Short Film
From Charlie, with Love
USA
Andres Ramirez

Honorable Mention: Super Short Film
Peach Cobbler
USA
Andrew Huggins

Best Student Film
The Call
Czech Republic
Ondřej Burda

2nd Best Student Film
Cyrano aux tranchées
France
Dossetto Edouard

3rd Best Student Film
I Hear You
Alex Chua
United Kingdom

Honorable Mention: Student Film
Incriminating Mary
United Kingdom
Srishti Chhabria

Honorable Mention: Student Film
Trigger
Armenia
Aram Gharibyan

Best Director Feature Film
Kacper Anuszewski
Poland
Fighter's Heart

2nd Best Director Feature Film
Fabio Massa
Italy
Never forever

3rd Best Director Feature Film
Dawn Gifford Engle
USA
The Dalai Lama: Scientist

Best Director Short Film
Raúl Koler & Emiliano Sette
Anacronte
Argentina

2nd Best Director Short Film
Orwa Alahmad
France
Invisible Jails

3rd Best Director Short Film
Davide Melini
United Kingdom
Deep Shock

Honorable Mention: Director Short Film
Henri Bassil
Love
Lebanon

Honorable Mention: Director Short Film
Louise Hylland
Denmark
The Morning Walk

Best Director Super Short Film
Edoardo Sartori
United Kingdom
 Quarantine Chorus

2nd Best Director Super Short Film
Tara Tusher
USA
Inner-critic

3rd Best Director Super Short Film
Klaus Heinzler
Germany
One breath

Honorable Mention: Director Super Short Film
Andres Ramirez
USA
From Charlie, with Love

Best First Time Director (Short)
Géraldine Alluaume
France
Vanilla

2nd Best First Time Director (Short)
Jordan Doig
USA
Susie

3rd Best First Time Director (Short)
Emilia Natali
Italy
It's Just a Story

Honorable Mention: First Time Director (Short)
Léo Lebesgue 
France
Morituri

Honorable Mention: First Time Director (Short)
Alex Rudegeair
USA
Dirt

Best First Time Director (Feature)
Marceau Uguen
France
Memoria

2nd Best First Time Director (Feature) 
George Carson
United Kingdom
GetMeLovedUp.com

Best Director Student Film
Emilia Natali
Italy
It's Just a Story

2nd Best Director Student Film
Nick Zhang
USA
There is the Moon, and You

3rd Best Director Student Film
Dossetto Edouard
France
Cyrano aux tranchées

Honorable Mention: Director Student Film
Aram Gharibyan
Armenia
The Daybreak

Honorable Mention: Director Student Film
Aram Gharibyan
Armenia
Trigger

Best Director Music Video
Marceau Uguen
France
Eusa

2nd Best Director Music Video
Edoardo Nervi &  Lea Borniotto & Vera Borniotto
Italy
00I - Ginevra / Deb foam

3rd Best Director Music Video
Axel Billant
France
World War Web

Best Music Video
Eusa
France
Marceau Uguen

Honorable Mention: Music Video
EL AMOR REMIX
USA
Nicole Alexander

Honorable Mention: Music Video
End Effect – BLACKPITCH
Germany
Karolina Wyrwal

Best Drama
A Mind’s Eye
USA
Rebecca Kirsh &  Benjamin West

Honorable Mention: Drama
A Good Man
USA
Anthony Gainer

Honorable Mention: Drama
The Morning Walk
Denmark
Louise Hylland

Best Comedy
Velare
USA
KAYLA SUN

Honorable Mention: Comedy
From Charlie, with Love
USA
Andres Ramirez

Honorable Mention: Comedy
Icarus Stops For Breakfast
USA
Abigail Zealey Bess

Best Animated Film
Inside
Argentina
Mariano Russo

Honorable Mention: Animated Film
Temptation Of Saint Francis 
USA
Johnnie Semerad

Honorable Mention: Animated Film
Anacronte
Argentina
Raúl Koler & Emiliano Sette


Best Experimental Film
Death Offers Life - last moments of Vincent Van Gogh
India
Saheer Abbas

Honorable Mention: Experimental Film
TACET
France
Feriele Beggour

Honorable Mention: Experimental Film
Lust Day
China
Wei Shengyu

Best Indie Short Film
DIRT
USA
Alex Rudegeair

Honorable Mention: Indie Short Film
TRIANGLE
Italy
Cataldo De Palma

Honorable Mention: Indie Short Film

VIOLETTA
Greece
Fivos Imellos

Best Indie Feature Film
The Astronaut of God
Romania
Octavian Repede

Best Web/TV Series
Tippy Top - Hunt & Gather
Germany
Daniel Thomas

Honorable Mention: Web/TV Series
Easy Street
USA
Jeffrey Schimmer

Honorable Mention: Web/TV Series
Benza English Series One
Japan
Raito Nishizaka & Michael William

Best Horror
Bitch, Popcorn & Blood
France
Fabio Soares

Honorable Mention: Horror
Susie
USA
Jordan Doig

Honorable Mention: Horror
Anacronte
Argentina
Raúl Koler & Emiliano Sette

Best Thriller
Vincent
Australia
Nicholas Andrews

Honorable Mention: Thriller
Black Heart, Red Hands
Australia
Russell Southam

Honorable Mention: Thriller
The Fork
USA
Maggie Craig

Best Sci-fi
Alternate
Slovakia
Adrián Adamec

Honorable Mention: Sci-fi
Aftermath
Hungary
Gergő Elekes & József Gallai

Honorable Mention: Sci-fi
A Light In The Dark
USA
William Blackwell Kinney

Best Fantasy
Anacronte
Argentina
Raúl Koler & Emiliano Sette

Honorable Mention: Fantasy
Inner-critic 
USA
Tara Tusher

Best LGBT Short Film
Tessellation
USA
YANG LIU

Honorable Mention: LGBT Short Film
L'inversione dei poli
Italy
Antonio Miorin

Honorable Mention: LGBT Short Film
The Gust
Puerto Rico
Edgar Garcia

Best Mobile Phone Film
70 days
Italy
Francesco Alino Guerra

Honorable Mention: Mobile Phone Film
Introducing Adam
Ireland
Gavino Mariano Mura

Honorable Mention: Mobile Phone Film
6:24
Spain
Elies Villalonga

Best Inspirational Film
Beyond Her Lens
Czech Republic
Tereza Hirsch

Honorable Mention: Inspirational Film
One breath
Germany
Klaus Heinzler

Honorable Mention: Inspirational Film
Glass
USA
Nina Madzirov

Best Action
The Eliminator
United Kingdom
Louis Taylor

Best Film Poster
As the wave broke
Germany
Daniel Dornhöfer

Honorable Mention: Film Poster
Fighter's Heart
Poland
Kacper Anuszewski

Honorable Mention: Film Poster
Lucy leaves tomorrow
Czech Republic
Jan Senius

Best Trailer
The Night Express
Ukraine
Maryna Artemenko & Oksana Artemenko

Best Czech Short Film
Beyond Her Lens
Czech Republic
Tereza Hirsch

Honorable Mention: Czech Short Film
Lucy leaves tomorrow
Czech Republic
Jan Senius

Best Actor Short Film
Rodolphe Lechat
France
Morituri

Best Actress Short Film
Muireann Bird
United Kingdom
Deep Shock

Best Actor Feature Film
Cédrick Spinassou
France
Memoria

Best Actress Feature Film
Laura Ellen Wilson
United Kingdom
Surprise

Best Original Screenplay
Kacper Anuszewski
Poland
Fighter's Heart

Honorable Mention: Original Screenplay
Raúl Koler & Sabrina Pace
Argentina
Anacronte

Honorable Mention: Original Screenplay
Firehawk
United Kingdom
Calum Bradshaw

Best Editing
Alexandre Hermant
France
Cyrano aux tranchées

Honorable Mention: Editing
Martha Fjeldmose
Denmark
The Morning Walk

Best Sound Design
Anton Hering
Germany
WHITE WOLVES – GHOSTS OF THE ARCTIC

Honorable Mention: Sound Design
Louis Roueche-Rossi
France
Cyrano aux tranchées

Honorable Mention: Sound Design 
Amel Tresnjic 
Australia
Talk For Life: English as an Additional Language

Best VFX
Francesco Russo & Anais Pain & Muhammad Jawad & Gabriele Tacchi
Italy
Magenta

Best Cinematography
Julien Gauthier
France
Cyrano aux tranchées

Honorable Mention: Cinematography
Guillaume Gauber
France
Morituri

Honorable Mention: Cinematography
Ivo Norenberg
Germany
WHITE WOLVES – GHOSTS OF THE ARCTIC

Best Production
Dossetto Edouard
Cyrano aux tranchées
France

Honorable Mention: Production
Alex Rudegeair
USA
Dirt

Honorable Mention: Production
Russell Southam
Black Heart, Red Hands
Australia

Best Short Script
BARCODE
Turkey
HÜSEYİN URÇUK

2nd Best Short Script
Safe
Italy
Federico Maria Giansanti

3nd Best Short Script
Gateway to Heaven
Canada
Sebastien Gaspar-Woods

Best Feature Script
The Starving Swans
United Kingdom
Karlton Parris

2nd Best Feature Script
Aimo
USA
Maggie Craig

3rd Best Feature Script
JOSEPH
United Kingdom
Ian Davies

Best Drama Screenplay
Death With Dice
USA
Dean Harakas

Honorable Mention: Drama Screenplay
JAVA FOR JOE
USA
Anna Weinstein

Best Comedy Screenplay
Obama's Dreams
United Kingdom
James Fitzmaurice